Autor Wiadomość
adamu
PostWysłany: Pią 0:58, 19 Lut 2010    Temat postu: Skóra prawdę Ci powie.

Mówi się, że „twarz jest jak okno, przez które można dostrzec zdrowie człowieka” czy też „ skóra człowieka jest jakby fotografią jego organizmu”. Często niektóre choroby narządów wewnętrznych, zaburzenia ogólnoustrojowe, niedobory żywieniowe, nagromadzenie się toksyn, niewłaściwe dobranie kosmetyków czy niezdrowy styl życia, dają swoje oznaki w wyglądzie skóry. Dlatego warto obserwować dokładnie swoją twarz w lustrze i szukać oznak wskazujących na problemy zdrowotne.
A oto niektóre oznaki ich możliwa interpretacja:
Sińce i obwódki pod oczami oznaczają, że organizm potrzebuje więcej odpoczynku i snu, żelaza i witamin. Przyczyną może być też złe krążenie krwi w skórze pod oczami lub skłonności dziedziczne do sińców.
Opuchlizna dolnej powieki może wskazywać na zbyt duże obciążenie narządów odpowiedzialnych za usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii (np. nerki), zastoje limfatyczne, zaburzenia krążenia a także wyczerpanie nerwowe.
Opuchlizna powiek spowodowana jest nagromadzeniem się wody w tkankach na skutek przemęczenia czy zbyt dużej ilości soli w diecie. Mogą to być też problemy z sercem, ciśnieniem krwi, pracą nerek, wątroby, a także alergia.
Zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu czyli tzw. kurze łapki są pierwszymi widocznymi oznakami starzenia się skóry. Pojawiają się wcześniej u palących tytoń, często opalających się na słońcu i w solarium.
Głębokie zmarszczki po jednej stronie ust są powodowane przez permanentne ściąganie ust i wykrzywianie twarzy. Dzieję się tak wtedy gdy mocno gnębi Cię jakiś osobisty problem lub przewlekła niestrawność.
Zaczerwienienie twarzy mówi o problemach naczynioruchowych (np. trądzik różowaty) oraz chorobach serca i ciśnienia krwi. Uderzenia krwi do twarzy są typowe dla kobiet w okresie menopauzy z powodu zachodzących w organizmie zmian hormonalnych.
Cera szara i bez połysku, pryszcze może oznaczać nagromadzeniem się w organizmie toksyn i odwodnienia. Jest to problem palaczy i pijących alkohol.
Cera tłusta to problemy łojotokowe i zbyt duża obecność tłuszczów (szczególnie nasyconych kwasów tłuszczowych) i produktów przetworzonych w diecie.
Cera blada to podejrzenie anemii czyli brak wystarczającej ilości żelaza.
Wysypki polekowe występujące po doustnym podaniu leków, świadczą o uczuleniu na dany związek chemiczny. Przyczyną także może być uszkodzeniu wątroby, która niszczy toksyny bakteryjne i wiążę związki trujące.
Nadmierne wydzielenie potu może występować pod wpływem różnych chorób (np. nadczynność tarczycy, gruźlica, zapalenie mózgu), jak również czynników psychicznych (np. stres).
Zmiany barwnikowe (plamy, przebarwienia) występują często przy zaburzeniach czynnościowych gruczołów wydzielania wewnętrznego (np. gruczołów płciowych, przysadki). Mogą też pojawiać się w czasie ciąży.

Jeżeli znajdziesz powody do niepokoju, nie poprzestawaj na kamuflowaniu niedoskonałości makijażem a raczej głęboko zastanów się nad alarmem jaki bije Twoja skóra. Skonsultuj się z lekarzem lub terapeutą, zmień dietę i zadbaj o zdrowy i higieniczny styl życia. Powodzenia!

inż. Ewa Eliza Chrzanowska
Specjalista spa & wellness

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group