Uroda
O pięknym ciele
Obecny czas to Czw 20:22, 18 Kwi 2024

Polihydroksykwasy na pomoc skórze nadwrażliwej

 
Odpowiedz do tematu    Forum Uroda Strona Główna -> Pielęgnacja ciała
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Autor Wiadomość
adamu
uczeń



Dołączył: 07 Lut 2010
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Pią 0:56, 19 Lut 2010    Temat postu: Polihydroksykwasy na pomoc skórze nadwrażliwej

Polihydroksykwasy na pomoc skórze nadwrażliwej



Kwasy hydroksylowe takie jak alfa-hydroksykwasy AHA(kwasy owocowe) i beta-hydroksykwasy BHA(np. kwas salicylowy) są już od dawna stosowane w kosmetyce i medycynie estetycznej w celu złuszczenia zrogowaciałych komórek naskórka, rozluźnienia cementu komórkowego, nawilżenia, wybielenia i nie tylko. Jednak ich stosowanie wymaga pewnej wiedzy, doświadczenia i ostrożności, gdyż mogą powodować podrażnienia Kwasy poli-hydroksylowe PHA nowej generacji są typem alfa-hydroksykwasów i posiadają podobne cechy i działanie. Są jednak dużo łagodniejsze i nie powodują pieczenia, szczypania i zaczerwienienia skóry. Związane jest to z ich budową chemiczną. Większe rozmiary nie pozwalają im wnikać głęboko w skórę. Mają dwie lub kilka grup hydroksylowych (-OH), z czego jedna w pozycji α.
Mogą one być stosowane do skóry nadwrażliwej, nadmiernie owodnionej oraz ze zmianami o charakterze trądzika różowatego jak i pospolitego, łuszczycowym, łojotokowym i egzemy. Kwasy te są pochodną naturalnie występujących w skórze glikozoaminoglikanów i tak jak one dobrze wiążą wodę z powietrza i zatrzymują wilgoć w naskórku. Jako naturalne antyoksydanty, chelatują jony żelaza i indukują utlenianie substancji przez co skutecznie zwalczają wolne rodniki w organizmie Działają też na poziomie skóry właściwej wpływając na syntezę kolagenu i elastyny, co przyczynia się do pogrubienia skóry i działania przeciwzmarszczkowego.
Stężenie ich w kosmetykach wynosi od 4 do 14 %,a odczyn powinien być kwaśny pH= 3-4.
W praktyce wykorzystuje się trzy kwasy PHA.
Glukonolakton – Jest cyklicznym estrem kwasu D-glukonowego, powstającym naturalnie w procesie fermentacji ziarna kukurydzy lub utleniania glukozy. Komórki w młodej skórze syntetyzują kwas glukonowy i glukonolakton z glukozy i przekształcają je ryboze i deoksyryboze, które wchodzą w skład DNA i RNA. Wzmacnia on mechanizmy regeneracyjne, obronne i ochronne skóry przed czynnikami drażniącymi takimi jak promirniowanie UV i zanieczyszczenia środowiska (np. kurz miejski, chlorowana woda). Posiada właściwości przeciwzapalne. Chroni przed poparzeniami słonecznymi. Poprzez tworzenie delikatnego filmu na powierzchni skóry, zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TELW) co pomaga utrzymać naturalny bilans nawilżenia skóry. Hamuje procesy starzenia się skóry, ujędrnia i wygładza. Kwas ten może być stosowany na skórę wrażliwą, szorstką, z wypryskami a także w celu przyspieszenia naskórkowania po zastosowaniu lasera. Badania kliniczne wykazały, iż emulsja z 14% glukonolaktonem leczy trądzik pospolity z takim samym powodzeniem jak 5% nadtlenek benzoilu i w przeciwieństwie do niego, nie powodowała podrażnień. Dobre wyniki uzyskał także w poprawie wyglądy cery fotostarzejącej się.
Glukoheptanolakton – posiada właściwości takie same jak glukonolakton. Ma jednak większe rozmiary i jest w stanie wiązać więcej wody, stąd działa bardziej nawilżająco.
Kwas laktobionowy – Otrzymywany jest naturalnie z laktozy. Zbudowany jest z kwasu glukonowego połączony z cukrem – galaktozą. Ze względu na swoją budowę posiada właściwości AHA kwasów połączone z właściwościami zależnymi od galaktozy takimi jak np. przyspieszenie gojenia się ran. Jest silnym antyoksydantam. Działa przeiwzmarszczkowo poprzez hamowanie metaloproteinaz (MMP3), które niszczą kolagen. Stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i wpływa na produkcję glikozoaminoglikanów w skórze. Wzmacnia mechanizmy naprawcze komórek i tworzy gładki fim na powierzchni skóry wzmacniając barierę naskórkową. Stosowany jest także w pielęgnacji pozabiegowej (po peelingach czy laseroterapii), pielęgnacji zniszczonej słońcem skóry zapobieganiu starzeniu się skóry. Skutecznie leczy stany zapalne takie jak np. wyprysk, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry. Wyniki badań zastosowania kremu o zawartości 4% kwasu laktobionowego wykazały korzystny wpływ na teleangiektazje (rozszerzone naczynka) i mikrokrążenie w układzie naczyniowym skóry.
Te dobroczynne i bezpieczne w stosowaniu kwasy można już znaleźć w kremach, balsamach, żelach pod prysznic, fluidach i innych produktach wielu firm takich jak np. NeoStar, NeeoGlis, Exuviance, Chantarelle, Farmona. Często wykorzystywane są też w gabinetach kosmetycznych przy zabiegach skóry trądzikowej czy naczynkowej.


Ewa Eliza Chrzanowska

Hotel Rigga


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum Uroda Strona Główna -> Pielęgnacja ciała Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group.
Theme Designed By ArthurStyle
Regulamin